Chcę podjąć współpracę z biurem projektowym – od czego zacząć?

Skontaktuj się z nami, a przeprowadzimy Cię krok po kroku przez cały proces. W pierwszej kolejności należy przesłać poglądowy rzut nieruchomości na nasz adres e-mail. Dzięki temu, będziemy mogli dokładnie odnieść się do tematu, udzielić niezbędnych wskazówek oraz przygotować ofertę. Dobrze aby w treści maila znalazł się krótki opis na jakim etapie jest obecnie budowa oraz czy są już ustalone terminy wejścia poszczególnych wykonawców, a także jaki zakres prac projektowych jest brany pod uwagę (czy chodzi o projekt funkcjonalny / projekt funkcjonalny z wizualizacjami i doborem produktów / pełny projekt wnętrz ze sporządzeniem kompletnej dokumentacji wykonawczej oraz zestawień ilościowych poszczególnych produktów).

Co wchodzi w skład pełnego projektu wnętrz?

Decydując się na pełny projekt wnętrz klient otrzymuje od nas komplet informacji niezbędnych do przekucia projektu
z wizualizacji w rzeczywistość, w tym: projekt funkcjonalny aranżacji wnętrz 2d, komplet wizualizacji wnętrz 3d, dokumentację wykonawczą zwierającą m.in. projekt wykonawczy aranżacji wnętrz, ścian, posadzek, sufitów, widocznych elementów zabudów meblowych, projekt instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej oraz lokalizacji c.o., a także kompletną listę zakupową wraz z zestawieniem ilościowym zastosowanych w projekcie produktów. Dodatkowo naszym klientom przysługują karty rabatowe do salonów wyposażenia wnętrz w formie bonu podarunkowego całkowicie gratis.

Jak wygląda przebieg współpracy?

Kluczowym elementem przed przystąpieniem do pracy jest poznanie dokładnych oczekiwań programowych, użytkowych i estetycznych naszych klientów. W tym celu przeprowadzany jest na wstępie dokładny wywiad z inwestorem, aby wnętrza były prawdziwie „uszyte na miarę” pod każdym względem. W odpowiedzi na potrzeby inwestora przechodzimy do pracy projektowej, która podzielona jest na trzy etapy:
1. Projekt funkcjonalny aranżacji wnętrz 2d
2. Wizualizacje wnętrz 3d
3. Sporządzenie dokumentacji wykonawczej i listy zakupowej

Po każdym etapie prac przyjęte przez nas rozwiązania są przedstawiane inwestorom, nanoszone są ewentualne korekty celem dostosowania zabiegów projektowych maksymalnie do potrzeb naszych klientów i przejścia do kolejnego etapu prac. To bardzo ważne, aby inwestor miał możliwość bieżącego wglądu w postęp prac nad projektem – takie standardy pracy biura dają tę możliwość, wpływając jednocześnie na zadowolenie i poczucie komfortu odbiorców świadczonych przez nas usług.

Ile trwa wykonanie projektu wnętrz?

Standardowy czas oczekiwania na projekt wgląda następująco:
1. Etap I – Projekt funkcjonalny aranżacji wnętrz 2d – 2-3 tygodnie
2. Etap II – Wizualizacje wnętrz 3d – 6-8 tygodni
3. Etap III – Sporządzenie dokumentacji wykonawczej – 2-3 tygodnie

Bezpośredni wpływ na czas realizacji projektu ma kontaktowość i szybkość wydawanych przez inwestora informacji i decyzji w sprawach bieżących oraz wielkość inwestycji a także zakres zleconych prac projektowych. Podane wyżej wartości zostały uśrednione przy założeniu wykonania pełnego kompleksowego projektu wnętrz.

Czy projekt wnętrz jest drogi?

Znacznie tańszy niż „puste” i niewykorzystane m2 wybudowanej nieruchomości. Jednym z obowiązków architekta jest uświadamianie inwestorom, że nawiązanie odpowiedniej współpracy z biurem projektowym będzie dla nich bardzo dużą oszczędnością. Chodzi tutaj zarówno o funkcjonalne i ergonomiczne wykorzystanie przestrzeni jak i doświadczenie i wiedzę nt. możliwości optymalizacji ekonomicznej nieruchomości przez minimalizację kosztów na niektórych materiałach budowlanych i wykończeniowych, na których nie warto przepłacać a doinwestowanie miejsc, które wymagają tego z uwagi na swoje przeznaczenie. Wg prowadzonych wewnętrznych statystyk biura, współpracującym z nami inwestorom udaje się zaoszczędzić średnio kwotę w wysokości 2 lub nawet 3-krotności ceny projektu na etapie wykonawstwa. Dodatkowo naszym klientom przysługują profity w formie bonów rabatowych do salonów wyposażenia wnętrz, dzięki czemu oszczędności mogą być jeszcze większe.

Czy jest możliwość nawiązania współpracy zdalnej?

Tak, wielokrotnie realizowaliśmy projekty na odległość w całej Polsce, ale również w Belgii, Luksemburgu, Francji, Niemczech i Skandynawii. W dobie tak dużych możliwości, projektowanie na odległość nie stanowi najmniejszego problemu.

Czy jest możliwość nawiązania współpracy zdalnej?

Tak, wielokrotnie realizowaliśmy projekty na odległość w całej Polsce, ale również w Belgii, Luksemburgu, Francji, Niemczech i Skandynawii. W dobie tak dużych możliwości, projektowanie na odległość nie stanowi najmniejszego problemu.

Kiedy najlepiej rozpocząć projekt?

Im wcześniej tym lepiej dla inwestora. Z uwagi na dużą ilość realizowanych projektów w naszym i innych biurach projektowych cieszących się podobną popularnością i dobrą opinią klientów minimalny czas oczekiwania na projekt to 2-3 miesiące. W szczycie sezonu budowlanego czas oczekiwania może być nawet dwukrotnie dłuższy, dlatego warto od razu zarezerwować swój termin w kalendarzu biura. Ze względu na to, że w kadrze mamy przede wszystkim architektów a nie dekoratorów, pomagamy naszym klientom w optymalizacji nieruchomości w bardzo szerokim zakresie. Stąd najlepszym momentem na zgłoszenie się do nas jest etap uzyskiwania pozwolenia na budowę (dla inwestycji prywatnych) lub na kilka miesięcy przed terminem złożenia zmian lokatorskich (w przypadku inwestycji deweloperskich). Poprawa funkcjonalności i walorów użytkowych nieruchomości jest najmniej kosztowna kiedy projekt znajduje się jeszcze na papierze

Czy nadzory autorskie są uwzględnione w cenie projektu?

Nadzory autorskie nad realizacją projektu stanowią odrębną usługę i nie są wliczone w cenę usługi projektowej. Cena nadzorów jest podawana indywidualnie w zależności od lokalizacji inwestycji.

Czy inwentaryzacja stanu istniejącego jest konieczna przed przystąpieniem do prac nad projektem?

To zależy od specyfiki konkretnej inwestycji. W przypadku nieruchomości z rynku wtórnego inwentaryzacja przeprowadzona przez architekta jest koniecznością. Analogicznie w przypadku rynku pierwotnego, gdzie inwestor wprowadził we własnym zakresie zmiany, które nie zostały nigdzie udokumentowane. W przypadku inwestycji deweloperskich oraz prywatnych, gdzie nie były wprowadzane na etapie budowy żadne zmiany względem projektu budowlanego lub zmiany zostały udokumentowane w formie rysunkowej, wówczas przeprowadzenie inwentaryzacji stanu istniejącego nie jest koniecznością.

Czy inwentaryzacja stanu istniejącego jest uwzględniona w cenie projektu?

Inwentaryzacja stanu istniejącego jest osobną usługą i nie jest wliczona w cenę projektu wnętrz. Koszt inwentaryzacji podawany jest indywidualnie zależnie od zakresu prac pomiarowych oraz lokalizacji inwestycji.

Czy inwentaryzacja stanu istniejącego jest uwzględniona w cenie projektu?

Inwentaryzacja stanu istniejącego jest osobną usługą i nie jest wliczona w cenę projektu wnętrz. Koszt inwentaryzacji podawany jest indywidualnie zależnie od zakresu prac pomiarowych oraz lokalizacji inwestycji.

Czy wykonujemy również koncepcje całych budynków od podstaw?

Tak, wykonujemy również całe koncepcje budynków uwzględniające oprócz wnętrz także ich wygląd zewnętrzny oraz dostosowanie do lokalnych warunków topograficznych i przepisów planów miejscowych czy decyzji o warunkach zabudowy. Taka współpraca przyjmuje w standardach naszego biura formę hybrydową, tj. kooperacji z lokalnymi architektami. Z przesłanek logistycznych i lokalizacyjnych etap pracy nad koncepcją budynku jest wykonywany w całości przez naszą pracownię, natomiast etap sporządzenia projektu budowlanego i otrzymania niezbędnych pozwoleń administracyjnych delegujemy lokalnym architektom.

Czy projektujemy tylko przestrzenie mieszkalne czy również komercyjne?

Nasza pracownia posiada bardzo szerokie kompetencje w dziedzinie projektowania. Projektujemy przestrzenie o bardzo różnym przeznaczeniu, prywatne jak i komercyjne, na własny użytek oraz inwestycyjne – mieszkalne, biurowe, rekreacyjne i wypoczynkowe, gastronomiczne, produkcyjne czy magazynowe. Spełniamy potrzeby i świadczymy usługi dla każdego typu klienta.

Czy zajmujemy się również projektami przestrzeni zewnętrznych?

Tak, projektujemy również place, ogrody, skwery oraz towarzyszącą im małą architekturę, meble i wzornictwo.